Piękne i pożyteczne, czyli jak należy ogrodzić posesję?
Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem posesji. Zabezpiecza ją przed nieproszonymi gośćmi, wyznacza jej granice, pozwala skryć się przed wzrokiem przechodniów i ochronić swoją prywatność. Jednak, aby płot odpowiednio pełnił swoją funkcję, musi spełniać wymagania przepisów prawa dotyczących stawiania tego typu konstrukcji. Nie mniej ważne jest także to, by zgrywał się wyglądem i stylem z domem.
Zasady ogradzania działki
To, jakie cechy ma mieć ogrodzenie, jest dokładnie opisane w przepisach. Przed zakupem elementów ogrodzenia należy zatrudnić geodetę, który wyznaczy linię graniczną działki. Na jej podstawie będzie można określić, jak dużo elementów konstrukcyjnych jest potrzebne.
Chęć zbudowania ogrodzenia trzeba zgłosić do starostwa powiatowego, gdy ma ono stanąć od strony ulicy, torów kolejowych, drogi czy placu, a także, jeśli jego wysokość ma przekroczyć 2,2 metra.
Szerokość bramy powinna mieć minimum 2,4 metra, a furtki 0,9 metra. Brama musi otwierać się w stronę posesji. Płoty o wysokości poniżej 1,8 metra nie mogą być zakończone ostrymi elementami.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Systemy ogrodzeniowe w Mławie, spełniające wszystkie prawne wymagania można zobaczyć w naszym ogrodzie wystawowym.
Płot drewniany czy metalowy?
Bardzo ważne jest to, by ogrodzenie było spójne z wyglądem reszty elementów posesji. W przypadku domów nowoczesnych, o prostych bryłach dobrze jest postawić na stalowe proste konstrukcje w czerni lub antracycie.
Z bardziej klasyczną zabudową doskonale zgrywają się płoty drewniane oraz kute, z ozdobnymi elementami.
Zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych domów pasują elementy kamienne w ogrodzeniach. Kamienie występują w szerokiej gamie barwnej, dzięki czemu bez problemu można dopasować je do kolorystyki każdego domu.